OSKA raportis on kirjas, et õdede töölt lahkumise põhjuseks on kehv töökultuur ja -korraldus. Patsiente on ühe õe kohta liiga palju, võimalused ise oma tööd mõjutada väikesed ning karjäärivõimalused ja vastutuspiirid segased. Tervis ja tööga rahulolu on aga teineteisega tihedalt seotud. Kui me ei toitu, puhka ega liigu piisavalt ja kui meil pole õigeid töövahendeid, mõistlikku töökorraldust ning sõbralikku ja toetavat töökeskkonda, siis meie vaimne ja füüsiline tervis kannatavad.
Tervishoiutöötajad teavad vähemalt teoreetiliselt, kuidas oma tervist hoida. Ometi on meil tervishoiutöötajaid, kes teevad suitsu, ei liigu piisavalt ega jälgi, mida suhu pistavad. Kõige lihtsam on oma vigade kaitseks väita, et ka meie oleme inimesed. Samas tuleb selgelt teadvustada, et mittetervislike eluviisidega tervishoiutöötaja ei mõju veenvalt elustiili muudatuste vajadusest rääkides.
Tervise eest hoolitsemine tähendab mitme tegevuse koosmõju. Tervishoiutöötajatele tähendab see ületundidest loobumist (või teha neid harva ja hädavajadusel), töö- ja puhkeaja tasakaalu hoidmist, endale meeldiva spordiharrastuse leidmist ja sellega ka päriselt tegelemist (sobib ka jalutamine), sotsiaalse võrgustiku ülesehitamist, sh selleks aja leidmist, ning ka kvaliteetaja planeerimist oma kallitega. Ideaalis liitub siia vaimu turgutav hobi, milleks võib olla näiteks raamatu lugemine või sõpruskonnaga ühiselt tehtavad tegevused – kas või ühine õhtusöök. Vaimu ja füüsist toetab kindlasti meeldiv töökeskkond, kus sinu väärtust märgatakse ning kus sul on võimalus oma teadmiste ja oskustega maksimaalselt panustada. Enamik neist asjadest on loomulikud, kuid mitmed neist jäävad töö- ja puhkeaja tasakaalustamatuse tõttu tegemata.
Vaatamata meid kimbutavale tundele, mis ütleb, et keegi teine võiks midagi ära teha selleks, et elu paremaks läheks, sõltuvad tervise hoidmine ja tööga rahulolu väga palju meist endist. Mõlemad nõuavad pingutust, järjepidevust ja teadlikkust. Me ei ole ideaalsed inimesed, aga me saame ideaali poole püüelda.
Ühiselt on kergem tegeleda hobiga või vaimse tervise turgutamiseks regulaarselt liikuda. Ületundide mittetegemine või elu tasakaalustamine on päriselt sinu enda otsus. Töökohal muutuste elluviimiseks aga üksi tegutsemisest sageli ei piisa. Juhtimisteooria ütleb: kui juba üks kolmandik mõtleb sinuga sarnaselt, siis tasub alustada, sest järgmine kolmandik on ilmselt küll uuele ideele vastu, kuid tavaliselt pole viimane kolmandik veel pooli valinud – seega on kõik võimalik.
Tee 2025. aastal ise otsuseid ja algata muudatusi nii tööl kui ka kodus, oma vajadustele mõeldes. Kui sina oled tasakaalus, siis saad ka teisi aidata. Olles ise rahul, aitab ainuüksi juba sinu rõõmus olek ja kohalolu ka teisi.