Üha paremad kvaliteedistandardid, tervishoiutöötajate koolituste areng ja kvaliteetsem praktika, rahvastiku vananemisega seotud suurenev nõudlus patsiendi hoolduse järele, patsientide ootused ja nende õigustega arvestamine – kõik see mõjutab tervishoiuorganisatsioonide olemust, mis peaks kajastuma õdede suuremas elukutsele pühendumuses.
Teadmine sellest, millele töötaja pühendumus on suunatud, võib aidata õendusjuhtidel mõista töötaja rollivälist käitumist. See teadmine on hädavajalik tervishoiusüsteemis, kus on vaja piiratud ressursside tõhusat kasutamist ja organisatsiooni tootlikkuse suurendamist. Tallinna Ülikooli organisatsioonikäitumise üliõpilane Timo Täht uuris oma magistritöös seoseid õendusjuhtide ja kolleegide usaldamise ning õdede patsiendile ja oma elukutsele pühendumise vahel. Ühtlasi uuris ta, kas ja milliseid seoseid ilmneb tööstaaži, usaldamise ning patsiendile ja elukutsele pühendumise vahel.
Küsitluses osales 644 tervishoiutöötajat
Uurimistöö küsimustik, mis käsitles juhi ja kolleegide vahelist usaldamist ning nende seoseid pühendumisega elukutsele ning patsiendile koostati Tallinna Ülikooli organisatsioonikäitumise eriala kolme magistrandi koostöös. Küsitlus viidi läbi oktoobrist 2023 kuni jaanuarini 2024 erinevate tervishoiu- ja sotsiaalorganisatsioonide töötajate hulgas.
Küsitluses osales 644 tervishoiutöötajat vanuses 21 kuni 78 aastat. Valimi moodustasid abiõed, õed, eriõed ja ämmaemandad, kelle kohta magistritöös kasutati koondnimetust õde. Vastanutest 98 (15,2%) olid mehed ja 545 (84,6%) naised. Töökohaks märkis haigla 355 inimest (55,1% vastanutest), peremeditsiini 179 inimest (27,8%), kiirabi 163 inimest (25,3%), erakliiniku 43 inimest (6,7%) ning muu töökoha, näiteks Kaitsevägi. Küsitlusele vastajate tööstaaž oli 0,2 kuni 56 aastat. 85,6% vastanutest märkisid töökohaks ühe tööandja juures töötamise, 13,5% märkisid, et töötavad kahes töökohas, ning 0,8% märkisid tööandjateks kolm töökohta.
Statistiliseks andmetöötluseks kasutati Jamovi ja Tibco Statistica 13 tarkvara. Andmete analüüsiks kasutati kirjeldavat statistikat, Pearsoni ja Spearmani korrelatsioonianalüüsi, z-testi, peakomponentide analüüsi ning Cronbachi alfat.
Õendusjuhtidel on oluline roll õdedega usalduse loomisel ja hoidmisel
Esimene hüpotees – kui juhi usaldamise näitaja on kõrgem, siis on õed rohkem pühendunud patsiendile – leidis kinnitust. Töötaja pühendumise üks eeltingimus on organisatsiooni toetus, mille pakkumine on tihti õendusjuhtide õlul. On oluline, et õdedele pakutakse vajalikku tuge, loomaks usalduslikku ja toetavat töökeskkonda, mis säilitaks nende pühendumuse.
Õendusjuhtidel on oluline roll personali moraali ja usalduse loojatena, sest tõhus juhtimine tõstab töö kvaliteeti ja pühendumistunnet organisatsioonis ning suurendab seeläbi usaldust õendusjuhi suhtes. Uurimusest tuleb välja, et õed, kes on pühendunud oma elukutsele, pakuvad suurema tõenäosusega kvaliteetsemat õendusabi ja tagavad patsiendile paremad tervisetulemused kui õed, kes on oma elukutsele vähem pühendunud.
Õed, kes usaldavad oma kolleege rohkem, pühenduvad rohkem ka patsiendile
Teise hüpoteesiga oletati, et kui kolleegide usaldamise näitaja on kõrgem, on õed patsiendile rohkem pühendunud. See hüpotees leidis kinnitust. Töötajad, kes tunnevad end oma kolleegide poolt toetatuna, on oma töökohal abivalmimad ja toetavamad ning täidavad tööülesandeid pühendunumalt ja innukamalt. Ühtlasi võib kolleegide tajutav toetus parandada töötaja pühendumust, sest töötajate vastastikune pühendumine tööle ja ühised jõupingutused on sel juhul suuremad. Lisaks peavad töötajad, kes usaldavad oma töökaaslasi, nende arusaamu tõenäoliselt asjakohaseks ja sotsiaalselt aktsepteeritavaks.
Õdede pühendumist patsiendile võivad vähendada olukorrad, kus õed ei usu, et patsient saab pärast nõustamist oma elustiili muutusega hakkama. Varasemas uurimuses on välja toonud, et patsientide vähene rahulolu ning tervenemine haiglas on sageli seotud õdede ebapiisava töösooritusega ning haigla viletsa töökeskkonnaga. Õdede pühendumist saab suurendada, kui organisatsioonis on usaldav töökeskkond. Parema töökeskkonna loomisel on õendusjuhtidel suur roll – toetades meeskonnatööd ja juhendades õdesid, toetavad nad ka kollegiaalsete suhete toimimist.
Õendusjuhid valitakse tihti kliiniliste teadmiste alusel
Kolmas hüpotees – kui juhi usaldamise näitaja on kõrgem, on õed oma elukutsele rohkem pühendunud – leidis kinnitust. Selgus, et õed, kes usaldavad oma juhti rohkem, pühenduvad rohkem oma elukutsele.
Uurimused toovad välja, et õendusjuhid ei pööra piisavalt tähelepanu juhtimisoskustele ning õendusjuhid valitakse tihti kliiniliste teadmiste, mitte juhtimisoskuste alusel. Õendusjuhid tunnevad end sageli otsuste tegemistel hääleõiguseta ning nende positsioon õendusotsuste tegemisel on suuresti vähenenud, mis võib viia õendusjuhtide sagedase vahetumiseni tervishoiuasutuses. See võib mõjuda negatiivselt osakonnas töötavatele õdede moraalile ning seeläbi ka elukutsele pühendumisele.
Õdede pühendumine elukutsele on suurem, kui organisatsioonis on usaldav töökeskkond, õdede tööalaseid arvamusi arvestatakse ja rakendatakse ning negatiivseid hoiakuid elukutse kohta minimeeritakse, sest need suurendavad valmidust elukutset vahetada.
Õed, kes kogevad vähest juhi toetust, otsivad tuge kolleegidelt
Kinnitust leidis ka neljas hüpotees – kui kolleegide usaldamise näitaja on kõrgem, on õed oma elukutsele rohkem pühendunud.
Tõhus suhtlus ja koostöö eeldab usaldust, sest õed, kes kogevad vähest juhi toetust, otsivad tuge oma kolleegidelt. Kui usaldusväärsed kolleegid tajuvad, et organisatsiooni tegevus on kasulik, mõjutab teisi töötajaid tõenäoliselt see sama uskumus ja neil kujuneb samuti arusaam, et organisatsiooni võib usaldada. Kolleegide omavahelist usalduse loomist ja hoidmist toetab ka juhtimisstiil, kus juht pakub töötajatele emotsionaalset toetust, juhendab probleemide lahendamise ja ülesannete sooritamise arendamist, kolleegide vajaduste märkamist, teiste esikohale seadmist ja eetilist käitumist, mille tulemusena suureneb usaldus meeskondades ning kolleegide omavahelistes suhetes.
Kolleegide omavahelist usaldust võivad mõjutada ka põlvkondade erinevused, näiteks vanem generatsioon võib oma suhtlusstiilis olla palju otsekohesem, samas kui noorema generatsiooni õed pööravad tähelepanu sellele, et nad mõjuksid suhtlusel viisakalt. Seega on oluline luua hooliv töökeskkond, kus välditakse konfliktset suhtlust ning kus personal tunneb üksteise suhtes empaatiat ja sallivust.
Mida pikem on õdede tööstaaž, seda rohkem pühendutakse elukutsele
Uurimisküsimuses, kuidas on õe tööstaaž seotud elukutsele ja patsiendile pühendumisega, selgus, et mida pikem on õdede tööstaaž, seda rohkem pühendutakse elukutsele, kuid patsiendile pühendumisel seost ei ilmnenud.
Elukutsele pühendumine õenduses on aktiivne protsess, mis algab õe esimestel tööaastatel, kuid äsja kooli lõpetanud õdedel on raske haigla tingimustes kohaneda. Äsja lõpetanutel ja väiksema töökogemusega õdedel on suurem tõenäosus õe elukutselt lahkuda, kuna nad puutuvad võrreldes staažikamate õdedega rohkem kokku korduvate ülesannetega, nende palk on madalam ja neid kaasatakse vähem otsuste tegemisse. Suurema tööstaažiga õdedel on suurem vajadus stabiilsuse järele ja nad ei lahku oma elukutselt nii kergekäeliselt.
Juhi ja kolleegi tugi on nii algajale kui ka staažikale õele oluline
Kuigi uurimuses ei tulnud välja seost tööstaaži ning juhi ja kolleegi usaldamise vahel, võib siiski oletada, et juhi ja kolleegi tugi on nii algajale kui ka staažikale õele oluline. Samuti võib oletada, et kui organisatsioonis valitseb üldiselt usaldav õhkkond, siis ei sõltu see sellest, kui kaua õde on oma ametikohal töötanud.
Ühtlasi ei tulnud läbiviidud uurimusest välja seost tööstaaži ja patsiendile pühendumise vahel. Sellest võib oletada, et küsitluses osalenud algajad ja staažikad õed on saanud piisavalt toetust oma juhilt ja kolleegidelt. Algaja õe puhul mängib suurt rolli kolleegide ja õendusjuhtide toetus töökohal, sest see aitab vähendada tööstressi ja ärevust, parandades seega patsientidele osutatava õendusabi kvaliteeti ja lõpuks ka kavatsust jääda õe elukutsele.
Õdede usaldus juhi vastu on oluline tegur nende pühendumises patsiendile. Seega on oluline, et juhid pakuksid õdedele vajalikku tuge ja looksid usaldusliku ja toetava töökeskkonna. Ka kolleegide usaldamine mõjutab patsiendile pühendumist, seetõttu on oluline edendada ja soodustada meeskonnatööd ning luua toetav keskkond kolleegide vahel. Ühtlasi mõjutab õdede usaldus juhi vastu nende pühendumist oma elukutsele. Seega on oluline, et juhid pakuksid õdedele nende töö eest tunnustust ning võimaldaksid kaasa rääkida ostuste tegemisel, et suurendada nende seotust oma tööga. Lisaks on soovitav tugevdada kolleegidevahelist usaldust, keskendudes emotsionaalsele toetusele, probleemide lahendamisele ja üksteise vajaduste märkamisele.