Mida teha, kui herilane on nõelanud? 

Herilase nõelamise puhul tuleb veenduda, et astel (nõel) ei oleks jäänud naha sisse kinni. See tuleb eemaldada võimalikult kiiresti, kuna astlas olev mürgipaun tühjeneb umbes 30 sekundi jooksul. Parim viis eemaldamiseks on kaapimine, mitte pintsetiga vmt pigistamine. Pauna pigistades võib hoopis herilase mürki enda sisse pigistada ja teha enda jaoks asja veel hullemaks. Peale astla eemaldamist tuleks torkekoht puhastada antiseptikumiga või parema puudumisel puhta jooksva veega.

Kõige tavalisemaks reaktsiooniks peale nõelamist on punetus, kuumustunne, turse ja valu torkekohas. Kodus saab ise turse ja valu leevendamiseks panna torkekohale midagi külma, näiteks sügavkülmast jääkott vms (see tuleks omakorda panna käteräti või mõne muu riideeseme sisse, et vältida külmakahjustuse teket). Külma peaks korraga peal hoidma 15-20 minutit, seejärel hoida vahet nii umbes 2 tundi. Valu vastu võib võtta Paracetamoli. Turse alandamiseks on meil käsimüügis apteekides olemas allergiarohud (Claritine, Zyrtec, Loratin jne.) Mõned allergiarohud ja valuvaigistid võiksid koduses apteegis alati varuks olla.

Peale herilase hammustust peaks tavalisest rohkem vett jooma. See viib organismist mürgid kiiremini välja. Aga jälgima peaks sisse joodud ja välja tuleva vedeliku kogust.

Millal peaks kiirabi kutsuma?

Pärast herilase nõelamist tuleks kutsuda kiirabi, kui tekivad pearinglus, minestamine (minestustunne), uimasus, hingamisraskus, hingeldamine, tugev paistetus huultel, tursed näol või kaelal, peavalud, iiveldus (oksendamine), nõgeslööve (sügelus kogu kehal), valu kõhus, krambid.

Kõige ohtlikum on, kui herilane nõelab pähe, kaela ning suu- ja neelupiirkonda, kuna seal on väga hea verevarustus. Siis peaks kindlasti kutsuma kiirabi. Nendesse piirkondadesse tekib kiiremini näoturse ja hingamisteede sulgus ning tagajärjeks võib olla surm.

Kõige raskem tüsistus herilase nõelamise puhul on anafülaktiline šokk, mis võib tekkida väga kiiresti. Nende peamisteks tunnusteks on hingamisraskus (õhupuudus), südamekloppimine, vererõhulangus, iiveldus. Sel juhul tuleks kiiresti helistada häirekeskusse 112 ja kutsuda kiirabi.

Inimesed, kes teavad, et neil tekib putukate nõelamise tagajärjel anafülaktiline šokk või muu raske allergiline reaktsioon, võiksid kaasas kanda Epipeni (automaatsüstal epinefriiniga). Seda võiks kindlasti lähedastele näidata ja õpetada, kuidas ravimisüstal töötab, et kriitilisel hetkel vajadusel abi anda.

Eestis on tasuta mürgistusinfoliin, kuhu saab alati erinevate mürgistuste korral helistada ja nõu küsida, helistades 16662

Häirekeskuse telefon on 112, kus tuleb täpselt kirjeldada mis, ja kus juhtus.

Viimased uudised

Söömine vanemas eas – toit kui ravim

Põhiainevahetus hakkab aeglustuma 40.–50. eluaastast. Eakate toiduvajadus erineb laste ja noorte toitumisest.

Õe roll katarakti patsiendi raviteekonnal

Õe ülesanne on välja selgitada patsiendi terviseseisund ja vajadusel konsulteerida oftalmoloogiga.

Seksuaalsus vanemas eas, on see võimalik?

Vajame laiemat diskussiooni, et mõista ja selgitada vanemaealiste inimeste vajadust intiimsuse järele.

Onkoloogia valdkonnas töötamine pakub ka palju rõõmu

Õe töös ei tohi kaotada huumorimeelt. See aitab rasketest hetkedest üle saada.

Ole tööõigusest teadlik!

Töötaja peab muudatuste osas väljendama väga selgelt oma nõustumist või mittenõustumist.

Linda Jürisson: Ma lihtsalt ei usu, et sain 70

Nii palju häid sõnu kui selles töös ei ole ma veel kunagi kuulnud, ja need olid siirad.