Eesti Õdede Liit on kutseorganisatsioon, mis täidab ka ametiühingu ülesandeid. Seisame õdede, eriõdede ja kutsega hooldustöötajate paremate töötingimuste ja -tasu eest. Lisaks pakume oma liikmetele tuge tööõiguste küsimustes ning töötülide ja -vaidluste lahendamisel.
Iga töötaja saab ja peab oma töölepingu tingimustes tööandjaga ise kokku leppima. Leping on tehing kahe või enama isiku (lepingupooled) vahel, millega lepingupool või lepingupooled kohustuvad midagi tegema või tegemata jätma. Leping sõlmitakse vastastikuste tahteavalduse vahetamise teel. Kui seaduses ei ole kirjas kohustuslikku lepingu vorminõuet, võib leping olla mistahes vormis, sealhulgas ka suusõnaline.
Tööleping loetakse sõlmituks, kui on jõutud kokkuleppele lepingu oluliste tingimuste suhtes, milles pooled on enne tööle asumist kokkuleppe saavutanud.
Tööleping peab sisaldama:
- tööülesannete täpset kirjeldust,
- töö eest makstavat tasu,
- tööaega,
- töötegemise kohta,
- puhkuse kestuse,
- töölepingu ülesütlemisest teatamise tähtajad,
- kollektiivlepingu kohaldamise,
- tööandja kehtestatud reeglid töökorraldusele.
Kui need vajalikud punktid on lepingus kindlaks määratud, on võimalik nii tööandjal kui ka töötajal igal ajal kontrollida ja veenduda, mida neilt nõutakse ning kas lepingut järgitakse. Korrektse töölepingu olemasolul on töötaja õigused palju kindlamini tagatud ja võimaliku vaidluse tõnäosus on minimaalne.
Töölepingut saab muuta ainult poolte kokkuleppel, sealhulgas lisada sinna tööülesandeid.
Oluline on pöörata tähelepanu sellele, et töötaja väljendaks muudatuste osas väga selgelt oma nõustumist või mittenõustumist. Jättes oma mittenõustumise välja ütlemata, ei taga see töötajale tööandja poolt esitatud muudatuste kohaldamise ärajäämist. Tööandjal on kohustus töötajale selgitada, milliseid muudatusi ta soovib töösuhtes rakendada, töötaja saab sellele selgelt väljendades vastata nõustumisega või mittenõustumisega. Ebakorrektne või ebalev vastus võib erinevates olukordades anda tööandjale võimaluse tõlgendada vastust nõustumisena.
Näide: Töötajaga on sõlmitud tööleping, kus on kirjas, et tööaeg on 40 tundi nädalas. Täpseid töötunde ühes tööpäevas ei ole määratletud. Tööandja soovib muuta töötaja igapäevast tööaega. Ta kutsub töötaja oma kabinetti, kus on veel kaks antud asutuses kõrgel positsioonil olevat töötajat. Tööandja teeb suuliselt ettepaneku, muuta töötaja tööaega, rakendades igapäevaselt 8 tunnist tööpäeva. Varasemalt on töötaja teinud 10- 12 tunniseid vahetusi. Töötaja kuulab tööandja ettepaneku ära ja vastuseks kehitab õlgu. Tööandja räägib veel sellest, millised on tööaja muutmise rakendamise põhjused ja toob näiteid, kuidas see aitab tööandjal paremini graafikut koostada, kuna mitmed töökohad on täitmata. Töötaja kuulab ettepaneku ära, kuid ei julge kõrgemal positsioonil olevate töötajate juuresolekul tööandjaga vaidlema hakata. Vaikides pöördub ta tagasi oma tööpostile. Vahepeal on tal graafikujärgsed vabad päevad ja töötaja on talle tehtud ettepaneku juba unustanud. Lisaks eeldas ta, et kuna ta ei öelnud, et ta sellega nõustub, siis seda muudatust ei tehta. Järgmisel kuul näeb töötaja, et on graafikusse pandud 8-tunniste tööpäevadega. Töötaja pärimise peale, et miks talle on rakendatud muudatused, millega ta ju ei nõustunud, vastab tööandja, et ta ei väljendanud ennast mittenõustumisega ja vaikimist tõlgendas tööandja nõusolekuna. Tunnistajate sõnul ehk tööandja kabinetis olnud kaks kõrgemal positsioonil olevat töötajat kinnitasid tööandja ütlusi.
Juhul kui töölepingus kokku lepitud tingimusi rikutakse, saab töölepingu erakorraliselt üles öelda.
Kui on tekkinud vaidlus töölepingu olemasolu või tingimuste üle, peab kumbki pool esitama tõendid, mis kinnitavad tema enda väidetut. Parim viis tõendamiseks on kirjalikud dokumendid, sealhulgas elektrooniline kirjavahetus tööandjaga. Võimalik on kasutada ka telefonikõne- või videosalvestisi.
Samuti on tõendina võimalik kasutada tunnistajate ütlusi. Tunnistajaks peaksid olema isikud, kellel on kokkupuude ja seos tehtud töö või tööobjektiga.
Ole teadlik oma tööõigustest, ole parim abimees iseendale!