Meie nahal on mälu, mis jätab meelde igapäevase päikese käes viibimise ja muude keskkonnategurite tekitatud kahju. Seda mälu ei saa kustutada, küll aga võime teadliku nahahooldusega oma nahka kaitsta.
„Naha vananemise põhjused võivad olla sisemised, bioloogilised ja välised,“ selgitab nahahooldusbrändi Babé konsultant Kreete Põlme. „Ligi 80% naha vananemisest on põhjustatud just välistest teguritest ehk eksposoomist. Eksposoomi alla kuuluvad päikesekiirgus, tubakatooted, õhutemperatuur, toitumine, stress, unepuudus ja keskkonnasaaste. „Kõiki neid tegureid saab ise mõjutada ning kontrolli all hoida. Näiteks põhjustab päikesekiirgus 90% naha vananemisest, kuid regulaarse ning pideva päikesekaitsekreemi kasutamisega õnnestub seda aeglustada. Naha kaitsmisega UV-kiirte eest pole kunagi hilja alustada.
„Naha vananemist põhjustava eksposoomi tekitatud kahju eest kaitseb Babé mitmekülgne tootesari HealthyAging+,“ lisab Babé tootejuht Hurmi Krikk. „See nahahoolduse terviklahendus vähendab kortse, naha lõtvumist ja ebaühtlast nahatooni.“
Kiirgus põhjustab enneaegset vananemist
Päikese UV-kiirgus jaguneb kolmeks: UVA-, UVB- ja UVC-kiirguseks. Viimati mainitu neeldub osoonikihis ja maapinnani ei jõua. „UVA-kiirgus tungib sügavamatesse nahakihtidesse tänu pikemale lainepikkusele ning on aasta ringi sama tugevusega,“ jätkab Kreete Põlme. „UVA-kiirgus põhjustab naha vananemist ja pigmendilaike ning suurendab nahavähki haigestumise ohtu. Samuti tekitab see nahapunetust.“
UVB-kiirgus on intensiivsem kevadsuvisel perioodil. Oma lühema lainepikkusega ei tungi ta nii sügavale, kuid mõjub nahale sellegipoolest kahjustavalt. „UVB-kiirgus aitab küll sünteesida D-vitamiini, kuid liigse kiirguse korral võib põhjustada päikesepõletust, samuti võivad kaasneda muutused DNAs. Kasvab ka risk haigestuda melanoomi ja nahavähki,“ hoiatab Põlme.
Päikesekaitsetooted kaitsevad ultraviolettkiirguse ja nahapõletuse eest, kui neid kanda nahale regulaarselt ja piisavas koguses. „Babé tootevalikus on aastaringseks kasutamiseks näokreemid, mille kaitsefaktor on SPF 20 – SPF 50,“ lisab Hurmi Krikk.
Uuringud näitavad, et arvutiekraanidest, teleritest ja nutitelefonidest kiirguv HEV-valgus (ingl High-Energy Visible Light) tungib sügavamale nahakihtidesse kui päikesest pärit UV-kiirgus, tekitades palgele kortsukesi, tuhmi jumet ja pigmendilaike ehk põhjustades naha vananemise kiirenemist. „Lisaks nutitelefoni filtrile on laia spektriga SPFi ning antioksüdantidega varustatud nahahooldustooted parim viis vähendada sinise valguse negatiivset mõju,“ selgitab Kreete Põlme. „Näiteks Babé Super Fluid SPF 50 emulsioon on mõeldud aastaringseks kasutamiseks. Ülikerge emulsioon on antioksüdantne, õhusaastevastane ja DNAd kaitsva toimega. See tagab nahale tugeva, laia spektriga kaitse nii UVA- ja UVB-kiirguse kui ka HEV-valguse eest.“
Kaitsefaktor sõltub nahatüübist
Paraku ringleb päevitamise ja päikesekreemide kohta ikka veel üksjagu müüte. Kõige levinumaks neist on Kreete Põlme sõnul veendumus, et suure faktoriga päikesekaitsekreemi kasutades ei päevitu üldse. „See ei vasta tõele,“ kinnitab Põlme. „Nahk päevitub päikesekaitsekreemile vaatamata, kuid põletust ja kahjustust ei teki. Ka jume tekib aeglasemalt, kuid püsib kauem.
,,Tihti arvatakse, et päikesekaitsekreem jätab näole või kehale valge kihi. „Tänu uutele tehnoloogiatele ja filtritele on valkjalt läikiv nahk minevik,“ toonitab Põlme. „Kaasaegsed kaitsefaktorid imenduvad hästi ega jäta nahale jälgi või läikivat kihti, pakkudes samal ajal maksimaalset kaitset.“
Tervisliku päevituse poole püüdlemisel on oluline valida hea päikesekaitsekreem ning selleks tuleb esmalt tähelepanu pöörata päikesekaitsefaktorile (SPF). „Mida suurem on SPFi number, seda rohkem aega saab veeta päikese käes, ilma et oleks oht saada päikesepõletust,“ jätkab Krikk. „Suurema numbriga päikesekaitsefaktor aitab ära hoida ka punetuse, pigmentatsiooni ja enneaegsete vananemismärkide tekke.“
Meeles tasub pidada sedagi, et heleda naha omanikud peaksid eelistama SPF 50 päikesetooteid. „Babé päikesetooted annavad nahale laia spektriga kaitse nii UVA- kui ka UVB-kiirguse eest ning valikus on ka tugeva (SPF 50) ja väga tugeva (SPF 50+) kaitsega tooteid,“ räägib Krikk. „Tänu sellele saab nahk kaitstud nii lühi- kui ka pikaajaliste kahjustuste eest.“ Tugeva kaitsefaktori ja antioksüdantse toimeainete sünergia aitab tõhusalt ennetada fotovananemist ning pigmendilaikude tekkimist. „Kõik Babé päikesetooted on dermatoloogiliselt testitud, hüpoallergeensed, nahal väga hästi talutavad ning sobivad õrnale, tundlikule ja päikeseõrnale nahale,“ lisab Krikk.
Hüvasti, eelmiste suvede päikesekaitsekreemid!
Olgugi et sellest on üksjagu räägitud, tehakse päikesekaitsekreemi pealekandmisel jätkuvalt apsakaid. „Peamiselt eksitakse kreemikoguse ja nahale kandmise viisis,“ on Kreete Põlme tähele pannud. „Sageli määritakse kreemi väga väikses koguses ehk vaid nendele piirkondadele, mis on enim päikesele eksponeeritud. Kreemi tuleks aga kanda kogu nahale rikkalikus koguses, et saada maksimaalne kaitse. Unustada ei tohiks ujumisriieete rante, kaela, kõrvu ja jalalabasid, samuti huulte kaitsmist päikese eest. Kindlasti peaks päikesekaitsekreemi nahale taas kandma pärast ujumist, rätikuga hõõrumist või higistamist.“
Päikesekaitsetoodete pakenditele on alati märgitud aeg, kui kaua see alates avamisest säilib. Tavaliselt on säilivusaeg 12 kuud. „Kui kreem on selle aja ületanud, tasub kindlasti osta uus päikesetoode, sest koostises olevad filtrid ei ole enam nii suure kaitsevõimega,“ soovitab Põlme. „Üldiselt aitab nahahooldustoodete hoidmine jahedas, kuivas ja pimedas neil kauem vastu pidada, kuid kõrge temperatuur (näiteks vannitoas aurava duši või kuuma vanni läheduses) võib mõjutada päikesekaitsekreemi aktiivsete koostisosade terviklikkust,“ lisab Hurmi Krikk. „Kui päikesekreem on pikka aega seisnud, võivad mõned koostisained eralduda, nii et enne kasutamist tuleks seda korralikult loksutada.“
Puhasta, niisuta ja kosuta
Jumekas nahk tundub küll tervisest pakatav, kuid kõrged temperatuurid, niiskus, tuul, UV-kiired ja merevesi siiski kuivatavad, muutes särava ja terve naha tuhmiks ja kuivaks. „Peened jooned ja kortsud on loomuliku vananemisprotsessi vältimatu osa, kuid liiga palju päikest võib suurendada kortsude tekke kiirust ja levimust,“ hoiatab Krikk. Ta lisab: „Olgugi et kollageen ja elastiin (valgud, mis vastutavad naha täidlase ja elastse hoidmise eest) vähenevad vanusega, võib kokkupuude UV-kiirgusega seda protsessi veelgi kiirendada. Pärast päevitamist on väga oluline maha pesta sool, liiv ja päikesekaitsekreemi jäägid, kuna SPF-toodetes sisalduvad filtrid katavad naha mikroskoopilise kaitsekihiga. „Pesta võiks õlipõhise dušigeeliga, mis aitab ka päevitusel pikemalt püsida,“ märgib Hurmi Krikk. „Eksperdid soovitavad võtta jahe ja lühike dušš.“
Veeprotseduuride järel võiks kasutada niisutavaid kreeme, et taastada nii keha kui ka näonaha niiskustase. Kui nahk on hell, punane ja põletikus, peaks päevitamisjärgsetest nahahooldustoodetest otsima aloe vera-nimelist koostisosa. „Eksperdid soovitavad aaloed mitte ainult jahutava ja niisutava toime pärast, vaid ka põletikuvastaste omaduste tõttu,“ lisab Krikk.
Ka suvise nahahoolduse kohta kehtib põhireegel: puhastamine on esimene ja olulisim samm. „Kui nahka higist, tolmust ja rasust korralikult mitte puhastada, ei suuda see endasse midagi head imada,“ toonitab Hurmi Krikk. „Lisaks muudavad ummistunud nahapoorid ja saasteainete jäägid naha seisukorra tõenäoliselt kehvemaks.“
Seega, olenevalt nahatüübist on mõistlik kasutada naha õrnaks puhastamiseks seebivaba pesugeeli või mitsellaarvett. „Koorida võiks nägu kord nädalas või siis, kui käega katsudes on tunne, et nahk on kare,“ lisab Krikk. Kõiki neid lihtsaid, kuid olulisi nõuandeid järgides saab päikesepaid tervislikult ja turvaliselt nautida!
Päiksevõtu kuldreeglid:
- Väldi päikese käes viibimist nii palju kui võimalik, eriti UV-kiirguse tipptundidel kell 12–15. Kui su vari on sinust lühem, otsi päikese eest varju!
- Kasuta kindlasti laia spektriga päikesekaitsetooteid, kanna mütsi ja päikeseprille.
- Parim päevitus pole kiire, vaid järkjärguline – naha jaoks on oluline uute tingimustega harjuda ja kohaneda.
- Jälgi hoolikalt päikese käes viibimise aega.
- Ole vee ja liiva läheduses eriti ettevaatlik, kuna need peegeldavad kahjulikke päikesekiiri, mis võivad suurendada päikesepõletuse tõenäosust.
- Et päevitus oleks ühtlane, tee eelnevalt kerge näo- ja kehakoorimine.
- Et suvel kipub nahk kiiremini kuivama, pea meeles niisutamist ning eelista tõhusaid, kuid kergema tekstuuriga tooteid – näiteks kreemgeele.
- Musta ujumistrikoo valimisel pea meeles, et must värv võib küll salendada, kuid tõmbab ka päikest ligi. Parimad ujumistrikoo toonid on valged ja beežid, kuna need peegeldavad valgust.
(Allikas: Hurmi Krikk)
Babé tooted on müügil apteekides, e-apteekides, Tradehouse’is ning e-poodides andbeauty.ee, apothekabeauty.ee, loverte.com, mactabeauty.com ja mylook.ee.