EÕL ajakirjad

Ajakiri Eesti õde on Eesti Õdede Liidu ametlik väljaanne, mis ilmub alates 1996. aastast.
2021. a kuuluvad toimetuskolleegiumisse EÕL juhatus ning eriõenduse valdkonna esindajatena Kersti Ossar, Laura Oisalu, Marelle Maiste ja Tuuli Albrant.  Ajakirja vastutav toimetaja on PR Partneri vanemkonsultant Jaanika Palm.

Ajakiri ilmub 4 korda aastas – märtsis, mais, septembris ja novembris.

EÕL juhend artikli kirjutamiseks

Ootame kaastöid praktikutelt ja uurijatelt, kes soovivad uurimistööst või kogemustest saadud teadmisi kolleegidega jagada, pakkudes häid praktikaid kasutamiseks teistelegi. 

Artikli esitamine ajakirjale Eesti õde:

1. Saada oma artikkel Wordi failina toimetuse aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. vähemalt 6 nädalat enne ajakirja ilmumist.
2. Artikli juurde lisa autori(te) täisnimi, haridustase/teaduskraad, amet ja töökoht koos kontaktandmetega (telefon, e-posti aadress). 
3. Artikli autor vastutab artikli sisu õigsuse eest.
4. Artikli toimetusele saatmisega annate toimetusele õiguse:

-  artikli loetavuse huvides artiklit toimetada. Toimetatud tekst kooskõlastatakse autori(te)ga enne avaldamist.
   Hilisemaid keeletoimetaja tehtud parandusi autoriga enam ei kooskõlastata.
 - õiguse artikli taasavaldamiseks teistes meediväljaannetes pärast artikli, ajakirjas Eesti õde, ilmumist. 
-  teha saadetud artiklite hulgast valik ajakirjas avaldamise osas. 

Artikli kirjutamisel palun järgi alljärgnevat:

1. Artikli pealkirja alusel otsustab lugeja, kas artikkel on väärt lugemist.
Hea pealkiri on konkreetne, sisaldab tegusõna ja kajastab kirjutise sisu.

2. Artikli sissejuhatus peab vastama lühidalt küsimustele kes, kus, mis, kuidas, miks ja millal. Ülejäänud tekstiga saad vastuseid laiendada ja täpsustada. Nt Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli terviseteaduse üliõpilane Kätlin Lillemaa uuris oma magistriõppekava arendusprojektis, kas süsteemne õendusvisiit tagaks efektiivsema meeskonnatöö ja kõrgema kvaliteediga hoolduse patsientidele. Uuring viidi läbi Pärnu haigla sisehaiguste kliiniku ühes statsionaarses osakonnas ning juba paar kuud pärast muudatust hinnati arusaama patsiendi seisundist paremaks ja infovahetust tõhusamaks. Eesti õde, september 2020

3. Artikli kõige olulisem osa on uus teadmine, mille lugeja artiklist kaasa võtab. Uurimistöö põhjal valminud artiklis too põhilised tulemused välja artikli alguses. Uued soovitused või nipid, mida praktilises töös kasutada, too eraldi välja. Võid kasutada ka eraldi tekstikasti ehk sidebar’i.
4. Paku lugejale konteksti ehk kirjelda lühidalt varasemaid uuringuid, ühiskonnas valitsevaid arusaamu ja hoiakuid, mis eelkirjeldatud tulemuste mõistmiseks on olulised.
5Uurimustöö tulemustest rääkivas artiklis kirjelda lühidalt uuringu metoodikat.
6. Üldjuhul ei avaldata teadusartiklile omaseid viiteid ja kasutatud kirjanduse loetelu. Kui on hädatarvilik viidata, siis tee seda teksti sees. Nt Tervise Arengu Instutuudi avaldatud statistika kohaselt.....Kui artikkel on valminud lõputöö põhjal, siis soovitame viidata sellele artikli alguses. Nt Tartu Tervishoiu Kõrgkooli õe õppekava vilistlased Marianne Nugis ja Maritana Meitsar uurisid oma lõputöös „Äsjalõpetanud õdede tööle asumisega kaasnevad ootused ja hirmud“, missuguste ootuste ja hirmudega äsja kooli lõpetanud õed tööle asuvad. Eesti õde, mai 2020

Tehnilised nõuded:

1. Artikli pikkus on 6000-6500 tähemärki koos tühikutega. Lisa alapeatükid koos sisuliste alapealkirjadega. Nt on alapealkiri „Eesti õed on Baltimaade töökaimaid“ kindlasti parem kui „Kokkuvõte“. Alapealkirju võiks olla 2-4.
2. Artikliga koos võite saata artikli sisu illustreerivad fotod või joonised eraldi failidena (PNG, JPG või JPGE formaadis) koos pildi allkirjaga. Fotode kvaliteedi tagamiseks ajakirjas peab faili suurus olema vähemalt 1 MB. Kui autor illustreerivat fotot ei saada, siis valib toimetus sobiva foto ning valitud fotot autoriga ei kooskõlastata.

Lisaküsimuste korral võta palun ühendust vastutava toimetajaga aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või helistage 5563 5529.